Sport i Ty - Odzież | Treningi | Odchudzanie

Odzież + Treningi + Dieta = #myLifestyle

Jakie buty do biegania będą najlepsze na początek?

| 0 Comments
shoes-1260718_1920

Nachodzące ciepłe dni sprawiają, że coraz częściej myślimy o powrocie do aktywności na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób planuje rozpocząć swoją przygodę z łatwym i przyjemnym sportem, jakim jest jogging. Ze mną było dokładnie tak samo, blisko cztery lata temu, kiedy zaraz przed nadejściem wiosny postanowiłam, że będę biegać. Przez te lata zużyłam kilka par butów do biegania, choć niektóre z nich poszły w kąt zaraz po zakupie. Początkujący biegacze zazwyczaj nie potrafią oszacować, jakie modele będą dobre, przez co muszą dokonywać częstych zmian. W dzisiejszym wpisie postaram się Wam podpowiedzieć, na jakie modele warto zwrócić uwagę, a które mogą okazać się totalnym bublem.

Jakie buty do biegania wybrać?

Pewnie was teraz zaskoczę, że wygląd nie jest najważniejszy! Moje pierwsze obuwie do joggingu wybrałam sugerując się wyłącznie wyglądem, co skutkowało tym, że po dwóch treningach rzuciłam je w kąt. Były przede wszystkim nie wygodne i dość śliskie, a ja planowałem biegać po lesie. Od kilku lat korzystam z ASICS GT-1000 i jestem z nich bardzo zadowolony.

bieżnia lekkoatletyczna

Po pierwsze – nawierzchnia

Kupując buty do biegania, najpierw zastanów się, na jakiej nawierzchni będziesz ich używać. Jeżeli tak jak ja chcesz biegać po prawdziwie naturalnym terenie, to weź pod uwagę tylko te modele z niewielką amortyzacją. Wysoka amortyzacja w bucie przyda się wyłącznie do uprawia joggingu po asfalcie.

Po drugie – rozmiar

Kolejna kwestia to dopasowanie buta do stopy. Długość wkładki wewnętrznej powinna być większa o około 0,5 centymetra od długości Twojej stopy. W ten sposób zagwarantujesz sobie optymalny komfort, bezpieczeństwo i skutecznie unikniesz powstawania odcisków i kontuzji, spowodowanych źle dopasowanym butem. Stopa, która ma optymalną ilość luzu może się w bucie przemieszczać podczas biegu, ale nie lata w nim, czyli jest równocześnie stabilnie trzymana.

ppodeszwa butów do biegania

Po trzecie – materiał

Następna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę, zanim zaczniesz w ogóle myśleć o kolorystyce i fasonie, to rodzaj materiału. Docenisz to z pewnością kiedy będziesz mieć ponad 20 km w nogach.

Lubisz biegać w lesie i w każdej pogodzie? Wybierz modele odporne na przemakanie, ale przy tym zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Brak przepływu tlenu powoduje, że stopa zaczyna się „gotować” i dochodzi do powstania trudnych do wyleczenia nagniotków, modzeli i odcisków.

Na samym końcu najprzyjemniejszy moment, czyli wybór koloru, zdobień i fasonu. Wiele firm wprowadza konkretne modele w różnych wariantach kolorystycznych, co jest według mnie bardzo dobrym rozwiązaniem. Wtedy najpierw można określić warunki techniczne buta, czyli ustalić konkretny model, by potem wybrać najpiękniejszy naszym zdaniem kolor.

[Głosów:2    Średnia:5/5]