Sport i Ty - Odzież | Treningi | Odchudzanie

Odzież + Treningi + Dieta = #myLifestyle

Typy obuwia w zależności od sportu.

shoes-933189_1280

Obuwie na siłownie, obuwie do biegania, obuwie do triathlonu. Każda dyscyplina wymaga nieco innych butów, ponieważ inne aktywności wymagają innego podejścia. Kiedy powinieneś postawić na amortyzacje, a kiedy wręcz przeciwnie? Czy buty na siłownie nadają się również do biegania i co zrobić, żeby tak było? Jak ocenić to w praktyce? Sam staję właśnie przed tym wyborem, dlatego chętnie powiem wszystko, co wiem.

Buty uniwersalne – czy coś takiego w ogóle istnieje?

W dzisiejszych czasach buty sportowe są bardzo wyspecjalizowane. Mają swoje przeznaczenie. Oczywiście mówimy tu o dobrych butach sportowych, nie tych z placu czy Deichmanna – ale ja innych nie kupuję, więc doświadczenia takiego nie mam. Firmy sportowe prześcigają się w nowych funkcjach tak bardzo, że prawie niemożliwym jest kupienie modelu uniwersalnego. Przynajmniej z mojego doświadczenia. Buty do koszykówki są niewygodne do biegania, do biegania niestabilne w tenisie, tenisowe za mało przyczepne to piłki nożnej, do piłki nożnej za mała amortyzacja do crossfitu. Nie mamy więc tutaj za wielu pól do manewru.

bootcamp-685421_1280

Spójrz na sport i swoje możliwości

Tam gdzie są skoki, tam jest potrzebna dobra amortyzacja. Dobrym przykładem jest crossfit (moje ulubione buty CrossFit Nano). W każdym sporcie przyda się jak najlepsza oddychalność, wiadomo dlaczego. Ale jeśli masz problem z supinacją – musisz pomyśleć o butach specjalistycznych. Każdy z nas ma swoje unikalne potrzeby, możliwości, ulubione marki i modele oraz różne kombinacje sportów. Warto więc przyjrzeć się swoim potrzebom i wybrać jak najlepsze obuwie do każdego rodzaju wysiłku.

shoelaces-115147_1280

Jedna dyscyplina – jedna para butów

Jeśli uprawiasz tylko jeden rodzaj aktywności – problemu nie ma. Jeśli więcej – kup więcej par. Jedna i tak nie wytrzyma tak dużego obciążenia, jak regularny wysiłek w kilku dyscyplinach. A do tego narażasz się na kontuzję, nosząc obuwie, które kompletnie nie nadaje się do wybranego przez Ciebie sportu. Jeśli rozglądasz się za nowym rodzajem aktywności i nie masz kasy na nowe buty – wybierz pływanie lub jogę. Tam nowe obuwie nie będzie Ci potrzebne 😉 Zainteresowany większą ilością contentu sportowego? Koniecznie sprawdź ten link.

[Głosów:0    Średnia:0/5]